تبلیغات
بسیج دانشجویی موسسه آموزش عالی طبرستان چالوس - اگر انسان اهل مسامحه باشد نمی‌تواند جلوی تفاسیر غلط از دین را بگیرد


اگر انسان اهل مسامحه باشد نمی‌تواند جلوی تفاسیر غلط از دین را بگیرد
نظرات : نظر

اگر انسان اهل مسامحه باشد نمی‌تواند جلوی تفاسیر غلط از دین را بگیرد این آفت‌ها زحمات انبیاء را هدر خواهد داد به همین خاطر ما باید برای مبارزه با جهل علم خود را افزایش دهیم از ۳۶۵ روز سال حداقل ۲۰ روز آن را برای طرح ولایت و برای تقویت علممان در حوزه دینی بگذاریم
 به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج دانشجویی، آیت‌الله مصباح یزدی رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) چهار شنبه ۲۲ مرداد با حضور در نوزدهمین دوره طرح ولایت بسیج دانشجویی در اردوگاه سید الشهدا آبعلی به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به ریشه اختلافات جامعه انسانی گفت: ریشه‌ای‌ترین این اختلافات بین انسان یک گروه براساس منابع‌شناختی مادی مانند چشم و گوش نیاز‌هایشان را درک می‌کنند و بیش از این اهتمامی به مسائل دیگر ندارند، این‌ها بر این عقیده است که اتفاقاً به وجود آمده و اتفاقاً نیز خواهند مرد.

آیت‌الله مصباح‌یزدی در ادامه سخنان خود گفت: در مقابل این نوع زندگی افراد دیگری به نام پیامبران ظهور کردند و عنوان کردند که خلقت انسان اتفاقی نبوده و طرحی برای این کار وجود داشته است، خدا با علم و آگاهی انسان را آفریده و برای آینده آن نیز برنامه دارد.

آیت‌الله مصباح تصریح کرد: گروه اول خیال می‌کنند که زندگی تنها در این چند سال دنیا است روح انسان باقی می‌ماند و در جهانی دیگر زندگی خواهد کرد، همچنین گروه اول اشتباه می‌کنند از اینکه می‌توانند با عقل ناقص خود تمام مصالح زندگی خود را به دست آورند. راه معتبر‌تر دیگری نیز وجود دارد که خداون به بندگان خاص خود اختصاص داده است و از آن طریق به مردم منتقل می‌شود و آن‌‌ همان وحی است.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در ادامه خاطرنشان کرد: اگر بشر به راهنمایی‌های انبیاء گوش بکند سعادت دنیا و آخرت را خواهد داشت و اگر به آن عمل نکند از این سعادت محروم خواهد شد.

وی با طرح این سؤال که جوامع ایمانی با وجود داشتن عوامل سعادت چرا دچار مشکلات می‌شوند، گفت: آنچه در این حوزه مطرح است آفت‌های جامعه ایمانی است که یکی از این آفت‌ها جهل است.

آیت‌الله مصباح یزدی تصریح کرد: درست است که خداوند راه سعادت را به انبیاء تعلیم داده و آنان نیز آن مطالب را به مردم منتقل کرده‌اند اما همه ما به همه این مطالب و معارف علم نداریم.

وی ادامه‌داد: ‌ همین کشورهای اسلامی که اطراف ما هستند بعضی مطالب را به شیعیان نسبت می‌دهند در حالی که در خود عالم تشیع یک فرد منحرفی پیدا نشده است که آن مطالب را بیان کند که این از جهل ناشی می‌شود از پیروزی انقلاب تا به امروز نیز خیلی‌ از افراد مطالبی را بیان کردند که اشتباه بوده آن هم به این خاطر بوده است که با فرمایشات امام و مقام معظم رهبری تفاوت داشته است.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به دیگر آفت جامعه ایمانی گفت: آفت دیگر تفسیر غلط است که‌‌ همان پلورالیزم است که در ایران نیز شایع شده از اینکه می‌گویند هر کسی قرائت خاص خود را دارد و قرائت ما از اسلام با شما تفاوت دارد.

وی افزود: نمونه کوچک آن همین حدیث غدیر است که اهل سنت آن را به امامت امام علی (ع) تفسیر نمی‌کنند حتی کاندیدای ریاست جمهوری که بعد‌ها رئیس‌جمهور شد برای جذب آرای اهل سنت نیز همین تفسیر را از حدیث غدیر بیان کرد.

آیت‌لله مصباح یزدی آفت سوم جامعه ایمانی را جدی نگرفتن معارف دین و سهل‌انگاری در دین عنوان کرد و گفت: این آفت به این گونه است که ما بسیاری از مسائل دین را جدی نمی‌گیریم برای مثال همه ما می‌دانیم که غیبت گناه است اما در رعایت آن سهل‌انگاری می‌کنیم، یکی از نویسندگان اسلامی که از نویسندگان معروف کشورمان نیز بود می‌گوید چه فرقی می‌کند که نماز صبح را پیش از طلوع آفتاب بخوانیم یا پس از آنکه این‌‌ همان جدی نگرفتن دین است.

وی افزود: قرآن به صورت‌های مختلف مذمت می‌کند طرفداران ادیانی را که دین خود را سبک گرفته و بازیچه قرار می‌دهند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) تصریح کرد: در این وضعیت ما به طعمه‌ای برای شیاطین تبدیل خواهیم شد و انگیزه‌ای برای برخورد با بدعت‌های به وجود آمده و تفسیرهای غلط از دین نخواهیم داشت.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه اگر غیرت دینی داشته باشیم چنین برخوردی نخواهیم کرد، گفت: اگر انسان اهل مسامحه باشد نمی‌تواند جلوی تفاسیر غلط از دین را بگیرد این آفت‌ها زحمات انبیاء را هدر خواهد داد به همین خاطر ما باید برای مبارزه با جهل علم خود را افزایش دهیم از ۳۶۵ روز سال حداقل ۲۰ روز آن را برای طرح ولایت و برای تقویت علممان در حوزه دینی بگذاریم.

وی در ادامه تصریح کرد: طرح ولایت برای این است که نسل فرهیخته ما برای آشنایی بیشتر با دین قدمی بردارد و شبهاتی که در حوزه دین وجود دارد جواب داده شود.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در پایان خاطرنشان کرد: هر آنچه درباره معلومات گفته شد یک سری مفاهیم ذهنی است و این مفاهیم ذهنی یک زمینه دیگری نیز نیاز دارد و آن عمل به آن است که خودسازی معنا می‌دهد.








ادامه مطلب...
نویسنده : M.B
تاریخ : پنجشنبه 24 مهر 1393
زمان : 11:13 ب.ظ



مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir





پایگاه جامع عاشورا