تبلیغات
بسیج دانشجویی موسسه آموزش عالی طبرستان چالوس - فضائل امام حسن مجتبی (ع)


فضائل امام حسن مجتبی (ع)
نظرات : نظر

فضائل امام حسن مجتبی (ع)

فضائل امام حسن مجتبی (ع)

نویسنده : سید محمد تقی مقدم دامت برکاته
نویسنده در ابتدای کتاب علت نوشتن این کتاب را اینگونه بیان می کند :
…..دیدم در کتب زندگانی ائمه اطهار چندان کتابی به فارسی روان در اوصاف حجه الله البالغه الهی وصی دوم خاتم الانبیا به طور اکمل منتشر نشده است با آنهمه فضائل و کمالات و مقامات واخلاق عالیه ایکه آن حضرت دارا بودند ……
مطالب این کتاب در چهل فصل آورده شده است.
۱-اسامی و القاب وکنیه امام حسن(ع) ۲- نورانیت وجمال حسنی ۳-نسب بی مانند امام حسن(ع) ۴- ……..

فرزندان امام حسن (ع)
چون رسانه ها ، نامه نگارها و قلم ها در استیلای بنی امیه در اختیار حکومت وقت بود که همیشه چنین است لذا آمار اولادهای آل علی کاملا به معرض ظهور و تاریخ در نیامده و از بین مورخین اختلاف است .
واقدی گوید امام حسن (ع) ۱۵ پسر و ۸ دختر ، ابن شهر آشوب : ۱۵ پسر ۶ دختر ، فصول المهمه ۱۱ پسر و یک دختر که فاطمه نامیده و او را مادر امام محمد باقر (ع) همسر علی بن حسین (ع) است و اختلاف زیاد است و صاحب ناسخ حاصل را به بیست پسر و یازده دختر آورده است.
۱٫ زید بن حسن ۲٫ حسن مثنی ۳٫ حسین اثرم و او را از آن جهت اثرم مخی گفتند که یک دندان جلوی او شکسته بود و بسیار با فضیلت بود. ۴٫ علی اکبر ۵٫ علی اصغر ۶٫ جعفر ۷٫ عبدالله اکبر ۸٫ عبدالله اصغر ۹٫ قاسم ۱۰٫ عبدالرحمن ۱۱ احمد ۱۲٫ اسماعیل ۱۳٫ یعقوب ، ابن جوزی تنها گفته اسماعیل و یعقوب از جعده بنت اشعث متولد شدند ولی جعده بی فرزند بوده است . ۱۴٫ عقیل ۱۵٫ محمد اکبر ۱۶٫ محمد اصغر ۱۷٫ حمزه ۱۸ . ابوبکر ۱۹٫ عمر . ۲۰ . طلحه
دختران
۱٫ ام الحسن ۲٫ ام الحسین ۳٫ فاطمه کبری ۴٫ فاطمه صغری ۵ . سکینه ۶٫ ام الخیر ۷٫ ام سلمه ۸٫ ام عبدالرحمن ۹٫ ام عبدالله ۱۰٫ رقیه ۱۱٫ رمله
فرزند اول زیدبن حسن (ع)
کنیه او ابوالحسن بود و در سفر عراق ملازم رکاب امام حسین (ع) نبوده . ادعای امامت نکرد . بعد از شهادت امام حسین (ع) زمانیکه عبدالله بن زبیر دعوی خلافت کرد با او بیعت نمود (شاید از تقیه بوده ) و به نزد او رفت زیرا خواهرش ام الحسن که از جانب مادرش با او برادر بود همسر عبدالله بن زبیر شد چون عبدالله را کشتند خواهرش را برداشته از مکه به مدینه آورد و زید متولی صدقات رسول خدا بود و اکثر اولاد امام حسن (ع) از زیدند و او جد عبدالعظیم حسنی است ……
فرزند دوم حسن مثنی
حضرت از کثرت علاقه به این پسر نام خود را بر او نهاد و حسن مثنی یعنی حسن دوم شد و از کثرت امین بودنش تولیت صدقات امیرالمومنین (ع) را به او واگذار کردند و از کثرت معرفت چون عمویش به کربلا رفت همراه عمو به جهاد با کفار در رکاب حضرت بود و در کربلا در جنگ دلاوریها نمود تا اینکه زخمی مهلک برداشت و در میان اجساد افتاد ……او را با اسیران به کوفه بردند و اسما بن خارجه او را از لشکر کفر گرفت زخمهای او را مداوا کرد و به مدینه فرستاد ولی کثرت فضائل و بزرگواری و شهرت ، بنی امیه نتوانستند او را به همان حال گذارند و در سن سی و پنج سالگی مسموم کردند. و او را در بقیع دفن نمودند.
حسن مثنی داماد امام حسین (ع) می باشد …..حضرت فرمود دختر خود فاطمه را که به مادرم شبیه است با تو کابین بستم و این دو بزرگوار بسیار به هم علاقه مند بودند . فاطمه را از کمال و جمال بحورالعین تشبیه کردند و وقتیکه حسن مثنی از دنیا رفت پس از دفن فاطمه همسرش امر کرد برای اوبر سر قبرهمسر عزیز خیمه سرپا کردند و یکسال بسوگواری همسر مهربانش نشست …….
فرزندان امام حسن (ع) که در کربلا حضور داشتند :
حسن مثنی ، پسر پنجم عبدالله بن حسن که به دست مردی از بنی عدی شهید شد و امام حسین (ع) دختر خود سکینه را برای او تزویج کرد. پسر ششم قاسم که ابوالغنائم نوشته او در رکاب عمویش در کربلا شهید و قاتل او مردی از عدی بود و او نیز داماد امام حسین (ع) بود. عمر بن حسن : ولی چون صغیر بود کشته نشد و اورا با اهلبیت اسیر کردند( که ماجرایی جالب دارد که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود )
نوشته اند ام الحسن و ام الحسین دختران امام حسن با عاتکه دختر مسلم بن عقیل که هفت ساله بود در کربلا حضور داشتند وقتیکه لشکریان به خیمه آل پیغمبر ریختند هر سه در زیر سم اسب ها هلاک شدند .

 

نامگذاری و کنیه و القاب امام حسن مجتبی (ع)

امام سجاد (ع) نامگذاری حضرت را چنین بیان می فرمایند: « چون فاطمه علیها سلام فرزندش حسن (ع) را به دنیا آورد ، به همسرش علی (ع) عرض کرد: نامی برای او بگذار؛ علی فرمود: من در نامگذاری او بر رسول خدا پیشی نمی گیرم

امام سجاد (ع) نامگذاری حضرت را چنین بیان می فرمایند: « چون فاطمه علیها سلام فرزندش حسن (ع) را به دنیا آورد ، به همسرش علی (ع) عرض کرد: نامی برای او بگذار؛ علی فرمود: من در نامگذاری او بر رسول خدا پیشی نمی گیرم . در این وقت پیامبر اکرم (ص) آمد و آن کودک را در پارچه زردی پیچیده به نزد آن حضرت بردند ، حضرت پارچه زرد را به کناری افکند و با پارچه سفیدی او را پوشاند ، آنگاه رو به علی کرد و فرمود: آیا او را نامگذاری کرده ای؟ علی (ع) عرض کرد : من در نامگذاری وی بر شما سبقت نمی جویم . رسول خدا (ص) فرمود : من هم در نامگذاری وی بر خدا سبقت نمی جویم در این وقت جبرائیل بر پیامبر (ص) نازل گشت و از سوی خدای متعال به وی تهنیت گفت و اظهارداشت ، خدای تبارک و تعالی تو را مامور کرده که او را به نام «حسن» بخوانی ، و رسول خدا (ص) او را «حسن» نامید .

تنها کنیه آن امام (ع) «ابو محمد» و القاب آن حضرت بدین شرح است: سبط ، زکی ، مجتبی ، سیّد ، تقی ، طیّب ، ولی و …و بهترین و شایسته ترین آن «سیّد» است که پیامبر اکرم (ص) او را بدان ملقب فرمودند.


ادامه مطلب...
نویسنده : مسئول بررسی و تحلیل
تاریخ : چهارشنبه 2 مرداد 1392
زمان : 12:53 ق.ظمرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir

پایگاه جامع عاشورا