تبلیغات
بسیج دانشجویی موسسه آموزش عالی طبرستان چالوس - بازی جدید غرب اینبار با مهره پ.ک.ک و ترکیه در منطقه


بازی جدید غرب اینبار با مهره پ.ک.ک و ترکیه در منطقه
نظرات : نظر


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، دیروز جنگنده‌های «اف-16» و «اف-4» ترکیه مواضع پ.ک.ک در «داغلیجا» واقع در جنوب‌شرق این کشور را بمباران کردند.
مقامات رسمی در ترکیه می‌گویند این عملیات در پی حمله عناصر پ.ک.ک به پاسگاه نظامی داغلیجا صورت گرفته است.
دو سال قبل پس از مذاکراتی که میان نمایندگان دولت آنکارا و «عبدالله اوجالان» رهبر زندانی پ.ک.ک صورت گرفته بود، میان طرفین آتش‌بس برقرار شد. این آتش‌بس تاکنون نقض نشده بود.

به گفته کارشناسان، محاصره شهر مرزی «کوبانی» سوریه توسط داعش و بی‌تحرکی ارتش ترکیه در قبال کشتار ساکنان کرد این شهر توسط تروریست‌ها، اعتراضات گسترده‌ای را در مناطق مختلف ترکیه از جمله شهرهای کردنشین علیه دولت آنکارا به دنبال داشت. در خلال این اعتراضات که در 30 شهر برگزار شد، 30 معترض جان خود را از دست دادند و صدها نفر نیز زخمی شدند. معترضان معتقدند ترکیه نه تنها کمکی به غیرنظامیان ساکن این شهر نمی‌کند، بلکه با داعش علیه کردها همکاری نیز می‌کند. در این میان، پ.ک.ک هم به بهانه مذکور (ماجرای کوبانی)، حملات علیه ارتش و مراکز دولتی ترکیه را از سر گرفته است. پ.ک.ک چند روز پیش نسبت به آغاز جنگ با ترکیه هشدار داده بود.
مردم ترکیه علت بحران‌های داخلی این کشور را مداخلات ترکیه در سوریه و حمایت آنکارا از تروریست‌های فعال در سوریه می‌دانند آنکارا در ادامه همین سیاست‌ها، هفته گذشته با آموزش تروریست‌های سوری در خاک ترکیه موافقت کرد.
آنکارا اما خبرهای منتشر شده روز دوشنبه در مورد واگذاری پایگاه هوایی «اینجرلیک» به آمریکا را تکذیب کرد. این پایگاه 160 کیلومتر با مرزهای سوریه فاصله دارد.
در ارتباط با کمک‌های ترکیه به تروریست‌های فعال در سوریه، «نامیک کمال زیبک» وزیر فرهنگ سابق و از متفکران مشهور ترکیه گفت: خطای دولت ترکیه این بود که با هوس تشکیل خلافت و احیای دولت عثمانی وارد عمل شد.
به گفته زیبک، این سیاست سبب کبر و غرور دولتمردان ترکیه شد، به طوری که آنها درصدد برکناری «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه و سقوط نظام آن برآمدند. این مقام سابق ترکیه همچنین گفت: مثلث شیطانی آمریکا، انگلیس و صهیونیسم اربابان اصلی گروه تروریستی داعش هستند.
وی اضافه کرد: دولت ترکیه برای تحقق خواسته‌های خود از گروه‌های افراطی ضد بشار اسد حمایت کرد. اگر چه داعش دست‌پرورده آمریکاست، ولی ترکیه نیز با حمایت‌‌ها و کمک‌هایش موجب تقویت این گروهک تروریستی شد.
به گفته زیبک، در شرایط کنونی دولت ترکیه باید با درس گرفتن از اشتباهات خود، سیاست هم‌سویی با آمریکا را تغییر داده و با کشورهای ایران، عراق، سوریه و روسیه مناسبات خود را گسترش دهد و از آمریکا و اسرائیل (رژیم صهیونیستی) فاصله بگیرد. وزیر فرهنگ سابق ترکیه در پایان تاکید کرد که برای رهایی از شر مثلث شیطانی، کشورهای منطقه باید به فکر منافع منطقه باشند.

تحلیل : و باز هم بازی جدید غرب اینبار با مهره های پ.ک.ک و ترکیه برای ایجاد بهانه ای دیگر به منظور مداخله نظامی در سوریه.
آمریکا بعد از تشکیل داعش و ائتلاف ضد داعش فضا را برای مداخله نظامی و حضور در خاورمیانه برای رسیدن به اهداف خود اماده کرده.و در قدمی جدید حال میبینیم که دارد از مهره های جدیدش برای فریب افکار عوام استفاده میکند.شطرنج بازان عرصه سیاست غرب این بار مهره پ.ک.ک را وارد میدان کرده تا بهانه مداخله نظامی مهره ترکیه در سوریه را فضاسازی کند و پوشش رسانه ای دهد.بدین صورت که بعد از دو سال آتش بس میان ترکیه و پ.ک.ک ترکیه طبق خبر فوق در پاسخ حمله پ.ک.ک حمله ای به آنها داشته و حدس زدن حرکت بعدی زیاد سخت نیست که آنکارا به بهانه اعتراض پ.ک.ک و.... خود را مسئول به مبارزه علیه داعش در کوبانی میداند و طبق وظیفه ای که خود برای خود تعریف میکنند به نام سرکوب داعش در کوبانی و به کام سیاست های آمریکا در منطقه ضد دولت بشار اسد وارد عمل میشوند.
اما بزرگ مرد ما سردار حاج قاسم سلیمانی به خوبی توطئه های آنها را خنثی کرده و میکند زیرا که : بشار اسد هشدار سنگینی به هر نوع مداخله نظامی ترکیه در مرزهای سوریه داده.

تحلیل از : واحد بررسی و
تحلیل پایگاه بسیج دانشگاه طبرستان

ادامه مطلب...
نویسنده : مسئول بررسی و تحلیل
تاریخ : دوشنبه 28 مهر 1393
زمان : 12:10 ق.ظمرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
Design By : Ashoora.ir

پایگاه جامع عاشورا